על התערוכה "ילדה, של מי את?"

12.11.2011 - 17.12.2011

.
שרון רשב"ם פרופ, בת קיבוץ גבעת חיים, מציירת את ילדותה האישית בקבוץ, ומבטאת בכך כמו 'עמיתים' בתחומי אמנות שונים* את מורכבותו של חלום החברה האידאליסטית. שרון מציירת ומנסה לשחזר ולפענח את ילדותה הפרטית, כמו גם הקולקטיבית בקהילה שערכה ניסיון חברתי מהמהפכניים והנועזים ביותר. שורות שורות של ילדים ודיוקנאות, רובם נוגים, בקווי רישום עדינים ומדוקדקים. בציורים אחרים משיכות מכחול בוטות, כתמי צבע עזים, או צלליות ילדים חסרי פנים וזיהוי לובשים גופיה ותחתוני כותנה אחידים, או את השמלה הנכספת, האחת והיחידה ממחסן הבגדים, שאותה חלקו כל הבנות.

 

שרון: "אני מציירת זיכרון של ילדות, ונושאים הקשורים אליה. אני מנסה לגעת ברווח שבין הציפייה לחוויית ילדות שמחה ועליזה והחוויה הזו אחרת עבורי, קשה ובודדה, בה אני מייחלת לקול, לבגד, לפינה משלי."

חברי הקבוץ הבוגרים מכירים זה את זה, את כל הקשרים והסתעפויות היחסים ביניהם. הילדים לעומת זאת, חיו בחברת הילדים, ובעת היתקלות בחבר מבוגר בחצר הקיבוץ היו נשאלים שאלה קבועה, שאלה שנשאלה בכל קבוץ: "ילדה/ילד, של מי את/ה? והתשובה לה בחברה הקיבוצית אינה פשוטה כלל. האם ילדי הקבוץ שייכים לעצמם, לזהותם הפרטית, להוריהם? לקבוצה?

   תמונות מפתיחת התערוכה   │  סרטון מהפתיחה   │   דבריו של ד"ר יאיר בוימל מפתיחת התערוכה   │   בגופיה לבנה ובתום

אימייל: the.edge.center@gmail.com

www.the-edge.co.il