פרויקטים קהילתיים

 

בפרויקט הקהילתי משתתפים חברי הקהילה בחוויית היצירה.

העשייה מעשירה ומלכדת את חבריה, מביאה לידי ביטוי את שאיפותיה,
יעדיה וייחודיותה ומהווה מקור להזדהות וגאווה.

פרויקט האמנות בשטח ציבורי נושא הפרויקט נבחר בשיתוף עם הקהילה, קשוב לצורכי הסביבה, ומביא לידי ביטוי באמצעות ציור, תבליט, פיסול, מיצבים, או תיאטרון את רוח הקהילה. ניתן לקיים פרויקטים בני יום מחומרים מתכלים ועד פרויקטים ארוכי טווח הנשארים במקום מרכזי הנבחר על ידי הקהילה.

 

תערוכות אמנות בשיתוף הקהילה מאירות תחומי עניין חברתיים, באמצעות יצירות של אמנים מקצועיים.

הקהילה מוזמנת ליצור בהשראת התערוכה, ולהציג לצד האמנים. הקהילה מתכנסת במסגרת התערוכה ומעגל המעורבות הציבורית גדל.

יצירה בביה"ח מזרע                          2014

הסדנאות התקיימו במחלקה 4 בה מטופלים גברים לתקופות ממושכות. עסקנו ב'צבע',  ערבוב סקאלות צבע שונות וביצוע קומפוזיציות צבעוניות וצורניות לביטוי יחסים בין גופים בקולאז' מגזרות נייר ובהדפס. עסקנו ב'דיוקן אישי'.במבנה הפנים, צבעי גוף, ציור תוך התבוננות במראה ובצילום תוך הקפדה על התייחסות לצבע עור ייחודי. שיבשנו במכוון את צבעי הפנים בניסיון להביע רגשות. העבודות מוסגרו ונתלו לתצוגה מתחלפת במחלקה. ביקרנו בגלריה הקצה בתערוכה "בונקרים, חומות וחפירים". הדיון בתכני התערוכה העלה זיכרונות אישיים מהמלחמה ומהחיים האישיים.

הנחיה: לי רמון ויצחק דה לנגה.

סיפור אמיתי - ניצולי שואה ובני נוער  2013

הפרויקט הפגיש ניצולי שואה עם בני נוער בשנה"ל תשע"ג באמצעות יצירת תיאטרון בובות שנתן מסגרת מעודדת להשמעת הסיפור האישי ותמיכה במקשיבים לו. התוודענו לסיפורים אישיים תוך הכנה משותפת של ההצגה: תפירת הבובות, בניית אביזרים ותפאורות של העיר, הכפר, היער ומחנה הריכוז. הפרויקט התקיים במקביל עם שתי קבוצות: ניצולי שואה קשישים (92-78) שהיו נערים בזמן השואה יחד עם בני נוער (16-18) מהיחידה לקידום נוער בסיכון בנהרייה, וניצולי שואה (70-78) שהיו ילדים בזמן השואה עם ילדות (11-12) מבית ספר רמב"ם בנהריה. האמנית לי רמון תכננה והנחתה את הפרויקט במסגרת "אמן בקהילה" של משרד התרבות והספורט ו'מרכז הקצה' בנהריה.

סרטון בעברית  -   English Video

סדנת פורים במרכז קליטה תפוז  מרץ 2014

 

במסגרת יום המעשים הטובים ולכבוד חג הפורים, קיימנו סדנת יצירה עם ילדי מרכז הקליטה תפוז בנהריה, הכל על טהרת המיחזור. יצרנו מסכות קיר ענקיות מקרטון, קופסאות ומיכלים. ומחרוזות תפוזים משקיות ניילון.

 

לסדנה קדם ביקור של ילדי מרכז הקליטה בתערוכה "מסלול מיחזור" בקצה, בה קיבלו הסבר על המושג מיחזור ועל אפשרויות יצירה מחומרים וחפצים משומשים.

 

לצפייה בתמונות - לחץ כאן

חסידי אומות העולם - בית לוקנר     2013

בהמשך לתערוכה ופרויקט "ותיקים" תיעד מרכז הקצה את חסידי אומות העולם שהתגוררו בבית לוקנר ואת סיפורו של בית מיוחד זה.

התיעוד נעשה ע"י נועה אלדד, תלמידת חט"ב מנור כברי, שהתגייסה לפרויקט במסגרת תכנית מחויבות אישית בקהילה.

 

הפרויקט מוגש כאות הוקרה לאנשים יקרים אלה שסיכנו חייהם למען הצלת חיי אדם.

לצפייה בחוברת - לחץ כאן

עד-לא-ידע בנהריה                        פורים 2013

לראשונה השנה השתתף מרכז הקצה בחגיגות העדלאידע בנהריה. צוות ותלמידי הקצה צעדו יחד עם שאר הגופים והליצנים בשדרות הגעתון בנהריה מול אלפי תושבים שמחים ומחופשים.

 

אנשי הקצה צעד בסימן מחזור וצבעי אפור וכתום בהתאם ללוגו של הקצה. התלבושות הורכבו משקיות נילון, פקקי בקבוקים, עטיפות של ירקות ורשתות.

במרכז נסעה קולנועית מקושטת היטב. מהתורן שהוצמד לה יצאו להן רצועות בד.

חגיגה שלמה, כיף גדול. מחכים לשנה הבאה !

סדנת יצירה והפרחת עפיפונים ספט' 2012

בסדנת יצירה בהנחייתו של העפיפונאי ניר שוורץ וצוות הקצה, יצרו ילדים ומבוגרים עפיפונים אישיים ייחודיים כמו פעם מ'א ועד ת':  החל מבניית שלד עץ, הכנת מפרש בעל דגם אישי ע"י הדפסת חותמות שונות בהשראת תערוכת ההדפס המוצגת בגלריה, ועד לזנב מפואר באורך 10 מטר.

יחד יצאה החבורה להפרחת עפיפונים עליזה בטיילת, לשמחת כל המטיילים, והעפיפונים נשאו ברכות עד לשמים, עד לעננים, לשנה טובה!

לצפייה בסרטון - לחץ כאן

סדנת יצירה - "דירה לשכיר"        יוני  2012

במסגרת התערוכה "דירה להזכיר" של המאייר שמואל כץ, ערכנו סדנת יצירה בהשראת איוריו לספר הילדים "דירה להשכיר" מאת לאה גולדברג.

.

הזמנו משפחות, ילדים והורים, לפארק שכונת שפרינצק-אשכול בנהריה ליצור ביחד דירות, לצבוע אותם, לפתוח חלונות ולהלין בהן דיירים, כל אחד על פי פרי דמיונו.

לבסוף אספנו את כל היצירות לכדי מגדלי דירות צבעוניים ומרשימים ואין ספק שכל השכנים היו נאים. החומרים לסדנה נתרמו ע"י חנות "רובין" וכמו כן היסודות למגדלי הדירות נתרמו ע"י "מסגריית בנימין".

לצפייה בתמונות - לחץ כאן

בגופיה לבנה ובתום                 נובמבר 2011

התערוכה"ילדה, של מי את?" של שרון רשב"ם פרופ, בת קיבוץ במקור, שהוצגה במרכז הקצה, מציגה שאלה כבדה על השולחן אבל גם מעוררת געגוע לימים של שמש ותום בגופיה לבנה.

מרכז הקצה הזמין את הגולשים ברשת לשלוח תמונת ילדוּת בגופיה לבנה. קיבלנו עשרות תמונות נהדרות ויצרנו "תערוכה" אינטרנטית מרגשת ומלאת תום וגעגוע.

ניתן עדיין להמשיך ולשלוח צילומים. נוסיף בשמחה.
לצפייה בתערוכת גופיה לבנה - לחץ כאן.

נהריה בשביל האופניים                    יוני 2011

עשרות מתושבי העיר  עלו על אופניהם ורכבו לתערוכה ססגונית ושמחה הנקראת: "בשביל האופניים" של האמן דודו גרשטיין. משם רכובים על אופניהם בשיירה רכבו לאתרי נהריה מימיה הראשונים: בית שטראוס, פינגווין, מגדל המים, הימיה, בי"ס ויצמן ועוד. 

בפארק רמז נסתיימה הרכיבה, ננעלו האופניים, נוגבה הזיעה והילדים שקבלו רמזים במהלך הסיור התאמצו בפתרון החידהו זכו בפרסים מתנות חנויות האופניים בעיר. "רוזן את מינץ", "מייזלס" ו" א.א. אלדאו". הילדים
המשיכו בסדנת יצירה בצבע
 עם דפי ציור שהכין במיוחד
עבורם האמן דודו גרשטיין. לתמונות וסרטון -   לחץ כאן

נותנים כבוד לותיקים בנהריה             2011
במקביל לתערוכת "ותיקים" בהוצגה בקצה, התחלנו בפרויקט מיוחד שמזמין כל מי שרוצה לצלם את ותיקי נהריה וספר עליו מעט, להעביר אלינו ולהשתתף בתערוכה אלקטרונית יפה בפשטותה של ותיקי העיר.

הזמנו לצלם את אבא, אמא, סבא, גננת או מורה לשעבר או כל ותיק אחר שמכירים בעיר. במסגרת הפרויקט השתתפו גם תלמידי בית הספר איילון: בשבוע האחרון של הלימודים יצאו מספר צוותים לותיקים בעיר לטובת צילומים וראיונות. מוזמנים להמשיך ולהשתתף.

לעמוד הפרויקט - לחץ כאן

תלמידי אילנות יוצרים פסיפס   אפריל 2011

תלמידי בית ספר אילנות חינוך מיוחד, מבצעים העתק של קטע הפסיפס הביזנטי בנהריה. התלמידים ערכו סיור באתר, קיבלו הדרכה על הפסיפס והתקופה בה נוצר.

במשך שנת הלימודים צירפו אבן לאבן בעבודה סבלנית ומיומנות מעוררת התפעלות. הקטע הנבחר, שני הטווסים והאמפורה מלאה עד גדותיה, ממנה זורמים ומתיזים מים, סמל השפע.
הקטע בוצע במידות המקוריות,
והוצג בתערוכה
"אוצר חבוי בנהריה" לצד צילומי הפסיפס הביזנטי.

לצפייה בתמונות - לחץ כאן

כנפיים בנהריה                               מרץ 2011

צעירים ממכינת כנפיים, החיים בקומונה בבוסתן הגליל ויעברו עם סיום השנה לחיות בנהריה, הכינו ציורים גדולי מימדים של נופי נהריה בהנחיית לי רמון.
הפרויקט התחיל בפגישה עם האמן יהונתן כיס-לב בתערוכתו "נהריה אהובתי", המשיך בסיור בעיר, הכרות וצילום אתריה וסיכום בציור אתריה אופייניים.
הצעירים בעלי נכויות פיזיות וחושיות, בוגרי י"ב, מגיעים לצפון למשך שנתיים, משרתים בשירות לאומי כשווה ערך לשירות צבאי. צירותיהם יוצגו בסניף בנק דיסקונט בנהריה החל מיום חמישי 05.05.2011
לצפייה בתמונות - לחץ כאן

מציירים על הים                            ספטמבר 2010

נפגשנו עם תושבי נהריה, לצייר יחד על הים, להיפרד מהקיץ ומהחגים.


הגיעו ילדים רבים והוריהם, גם נופשים מירושלים וראשון לציון הצטרפו בשמחה תוך שהם מטיילים על שפת הים של נהריה ומתפעלים מרוח היצירה בעיר. ביחד ציירנו
את הים השוקק חיים: יצורי ים אמיתיים ודימיוניים, רוחצים וגולשים.


הציור יוצג בתערוכה שתיפתח את הקיץ הבא בגלריית 'הקצה', ובה נסיים את סדרת התערוכות לציון שנת 75 לנהריה.

די לסמים, לאלכוהול ולאלימות    יוני 2010
עיריית נהריה בשיתוף היחידה העירונית למאבק בסמים ואלכוהול ומרכז הקצה חברו לצורך ביצוע פרויקט חינוכי אמנותי בו השתתפו תלמידי תכנית 'חממה' של היחידה לקידום נוער. תצוגה של תוצרי שיתוף הפעולה לפרויקט הוצגו במרכז הקצה. היצירות הן פרי עבודתם של קבוצת הנוער, אשר עברו סדנא בהדרכת האמנים יצחק דה לנגה ומירי סלע מצוות 'הקצה'. במשך שלושה חודשים עסקו הנערים והנערות ביצירה תוך דיון משותף בנושא:
"די לסמים, אלכוהול ואלימות ! "
התלמידים הביעו את עמדותיהם והגיעו לתובנות בנושא סמים, אלכוהול ואלימות כשהם מביעים את רגשותיהם ודעותיהם ביחס לנושא באמצעות שפה חדשה: 'שפת האמנות'. לעמוד הפרויקט - לחץ כאן

פלאש מוב 75 שנים לנהריה      מרץ 2010

חגגנו 75 שנים לנהריה עם Flash Mob בשד' הגעתון. הפלאש מוב הוא ריקוד המוני שפורץ בהפתעה במרחב הציבורי ולשם הוא גם נעלם. הזמנו את תושבי נהריה והאזור, מבוגרים וילדים, לרקוד יחד לכבוד שנת ה75 להיווסדה של נהריה. יונת שלום, תלמידת י"ב בביה"ס הרב תחומי ורקדנית בלהקת מקצבים חיברה את הכוריאוגרפיה לצלילי השיר Mambo Nr 5. לאחר שתי חזרות קצרות יצאו כל הרוקדים לשד' הגעתון ושם הפתיעו ושימחו את יושבי בתי הקפה ואת העוברים והשבים עם הריקוד שנמשך 2:40 דק'. לסרטון לחץ כאן.

ילדים יוצרים בתערוכה                  נואר 2010

.נערים ונערות מביה"ס אילנות וכיתות מצוינות מביה"ס הרב תחומי ערכו סיור בתערוכה "נהריה מארחת את העיר הגדולה". הנערים קיבלו הסבר ודנו יחד עם אוצרת התערוכה על דרכי הביטוי של האמנים אשר ציירו את אותה העיר ואף את אותם מבנים באופן כה שונה. בהמשך, ציירו את אתריה השונים של נהריה ע"פ צילומים כאשר הם מביעים את דעתם והרגשתם באמצעות הדגשים צבעוניים שונים בדומה לאמנים בתערוכה. התערוכה והסדנא התקיימו לכבוד סיום חגיגות ה 100 לתל אביב, ולכבוד שנת ה 75 לנהריה. לצפייה לחץ כאן

סיפור אמיתי                                        מאי 2009

הפרויקט הפגיש בין ניצולי שואה שהיו ילדים בעת התעצמות האנטישמיות ועליית הנאצים באירופה ובין ילדים צעירים מנהריה אשר סיפרו זה לזה על ילדותם. בהמשך, עובדו סיפורי הילדות של המבוגרים למחזה אשר סיפר את סיפור הצלתם כילדים. בנינו בובות ותפאורה ויחד העלנו הצגת תיאטרון בובות מול חברים, בני משפחה והקהל.
המפגשים והצגת תיאטרון הבובות פתחו אפשרות להשמעת הסיפור האמיתי, יצר אצל הילדים סקרנות והזדהות עמוקה, אהדה גדולה וחברויות בין שתי קבוצות הגיל. לצפייה בסרטון - לחץ כאן

"שאהבה נפשי" פסיפס גלילי

כמעשה פסיפס, נשים יהודיות וערביות, דתיות וחילוניות, צעירות ומבוגרות מהגליל התקבצו כדי לספר לעצמן והאחת לשנייה על "אשר אהבה נפשן" באמצעות מעשה יצירת פסיפס ושיר. בשיחות עלו בני המשפחה, מקום המגורים, נופי הגליל, לימודים, מקצוע, חברים, דמויות נערצות, מאכלים ובישולים, גם נושאים רגישים ומצערים.  לאחר התצוגה ב"קצה" עברה התערוכה לתצוגה בפריז, נושאת איתה מסר של דיאלוג, תקווה ואהבה. אוצרת ומנחת הפרויקט - לי רמון.

מנחה ספרותי - אברהים מאליק. לפרוספקט

"כשהכריש והדג נפגשו לראשונה"

.

סיפור הילדים של גלעד שליט "כשהכריש והדג נפגשו לראשונה" נכתב 9 שנים לפני שנפל בשבי, כשהיה תלמיד בכיתה ה'. זהו משל מלא תקווה המספר על כריש ועל דג שלמדו לשחק יחדיו כנגד כל הסיכויים.

גלריית הקצה הזמינה את אגודת המאיירים בישראל לאייר את הסיפור שהוצג בתערוכה, בנובמבר 2009, והודפס כספר ילדים.

ילדי ישראל והעולם מוזמנים לאייר את הסיפור. לעמוד הפרויקט - לחץ כאן.

נהריה - "תאטרון המקלט"               קיץ 2006

.

בקיץ 2006, במלחמת לבנון השנייה, שהו תושבי נהריה ימים רצופים ומתישים במקלטים.

עברנו בין המקלטים ויחד עם "דייריהם" יצרנו הצגות קטנות של תיאטרון בובות. ההשתתפות הייתה גורפת, נלהבת ויצירתית.

במסגרת "ההפקה" היה מקום ותפקיד לכולם, ילדים, מבוגרים ונוער: כתיבת סיפור המחזה, בניית הבובות, תפירת התלבושות ואף הקמת מבנה התיאטרון. כל "דיירי" המקלט השתתפו בשמחה ושיתפו פעולה ביניהם, ההצגות שיקפו את החשש, הכוח וגם את האופטימיות.

לצפייה בפרויקטים קהילתיים שהתקיימו ע"י לי רמון ויצחק דה לנגה, מקימי מרכז הקצה, טרם הקמתו - לחץ כאן

אימייל: the.edge.center@gmail.com

www.the-edge.co.il